Sebaobrana

Krav maga

Náš inštruktor:
Miloš Smejkal, 9. dan KM Liven

Hebrejsky עגמ ברק, doslovne boj zblízka. Je to bojové umenie, resp. bojový sebaobranný systém, ktorý predstavuje oficiálnu zostavu techník vypracovaných pre sebaobranu a boj zblízka Izraelských obranných síl, izraelskej polície a ďalších izraelských bezpečnostných zložiek.

Zakladateľom Krav magy bol Imrich (Imi) Lichtenfeld. Lichtenfeld sa narodil 26. mája 1910 v Budapešti a detstvo a dospievanie prežil v Bratislave. Krav maga je pomerne mladé bojové umenie a nemá takú dlhoročnú tradíciu ako napríklad karate, či aikido alebo kung-fu. Ale i napriek tomu je to veľmi efektívny a kompaktný spôsob reálnej sebaobrany. Imi v Krav mage zostavil súbor techník z viacerých bojových umení (karate, judo, box, ...) a zjednodušil ich tak, aby sa dali použiť v akejkoľvek situácii a boli postačujúce na rýchlu a účinnú sebaobranu a elimináciu protivníka. Krav maga sa vyznačuje hlavne údermi, kopmi, obrane proti nožu, palnej zbrani a ďalšie. Techniky sú prispôsobené tak, aby boli jednoduché a dali sa naučiť v krátkom časovom úseku.

Zdroje: asiabudocenter.sk, msacademy.sk

Kajukenbo

Hybridné bojové sebaobranné umenie. Jedinečné havajské bojové umenie, ktoré vzniklo v násilnej oblasti Oahu. Bolo cielene vytvorené ako umenie užitočné na ulici. Jeho názov vychádza z dvoch smerov: „KA“ (s dlhou životnosťou), „JU“ (šťastie), „KEN“ (päsť), „BO“ (štýl) alebo „KA“ (karate), „JU“ (judo / jujutsu), „KEN“ (Kenpo), „BO“ (Boxing a / alebo čínskej Box Kung Fu). Filozofický význam Kajukenbo: „dosiahnutie dlhého života a šťastia pästným štýlom“. Vhodné pre všetkých nadšencov bojových športov od 10 rokov a viac. Vzniklo len okolo roku 1947 na Havaji. Vzniklo po dohovore a v spolupráci 5 majstrov 5 bojových umení, majstrov Peter Choo (Tang Soo Do- štýl karate), Frank Ordonez (Judo), Joe Holck (Jiu-Jitsu), George Chang (Chuan-fa – Kung fu) a Sijo Adriano Emperado (Kenpo).

Zdroje: asiabudocenter.sk


Kyoshi Ivan Spišiak, 8. dan
Naši inštruktori:
Kyoshi Jaroslav Juhás, 8. dan

Sigung Peter Žák, 7. dan

Aikido

Náš inštruktor:
Marián Hrabaj

Je jedným z najmladších japonských bojových umení. Je syntézou pôvodných bojových umení (aiki jutsu, ju jutsu, ken jutsu, daito ryu, yagyu a mnoho ďalších), z ktorých boli vynechané pôvodné smrtiace prvky. Je typické najmä stratégiou obrany založenej na neinvazívnom odvrátení útoku a následnom zabránení ďalšej konfrontácii (väčšinou formou znehybnenia útočníka tzv. „pákou“ na lokálne miesto). Myšlienkou aikida je neagresivita, ktorá vníma boj len ako poslednú formu riešenia konfliktov. Na rozdiel od ostatných bojových umení má aikido chrániť zdravie nielen obrancu, ale aj útočníka. Cvičenie tohto bojového umenia má rozvíjať cvičiaceho jedinca po fyzickej aj psychickej stránke.

Zakladateľ Aikido (označovaný ako O'Sensei – veľký učiteľ, majster) je Japonec Morihei Uešiba.

Význam slova Aikido sa dá voľne preložiť ako cesta harmónie energie (Ai – harmónia, jednota; Ki – energia, duch; Do – cesta).

Na obranu proti súperovmu útoku využíva aikido niekoľko princípov. Sú to páky, hody, nestabilita protivníka, hmotnosť vlastného tela, časovanie, odstup, ale aj údery a diagonálne, kruhové a špirálové pohyby okolo bokov obrancu. Vďaka týmto princípom Aikido umožňuje zvládnutie útoku vedeného aj silnejším a váhovo ťažším útočníkom. Keďže sa v aikido využíva energia útoku súpera, môžu ho úspešne cvičiť aj silovo menej zdatní cvičenci.

Zdroje: sites.google.com/site/aikidoprievidza

Webmaster & Webdesign: Vlado F. © 2013